The Disquieted Muses. When La Biennale Meets History Sergisi

İlki 1895 yılında düzenlenen ve dünyanın en önemli çağdaş sanat etkinliklerinden biri olan Venedik Bienali, 2021’de gerçekleştirilmesi planlanan yeni edisyonunu 2022’nin nisan ayına erteleme kararı aldı. Yarım milyonu aşkın sanatseverin altı ay boyunca şehrin farklı bölgelerindeki pavyonları ziyaret ettiği etkinlik kapsamında Venedik Mimarlık Bienali de 2021’de gerçekleştirilecek.

125. yılını kutlayan Venedik Bienali, sağlık endişeleri nedeniyle verilen bu arayı bienal tarihini ile beraber dünyanın yakın tarihini ve güncel durumunu düşünecekleri “The Disquieted Muses. When La Biennale Meets History” sergisi ile değerlendirecek. 29 Ağustos’ta Giardini della Biennale’nin merkez pavyonunda açılacak sergi 8 Aralık’a kadar devam edecek.

“The Disquieted Muses” sergisi için etkinlik tarihinde ilk defa Bienalin altı departmanının sanat direktörleri Cecilia Alemani (Sanat), Alberto Barbera (CSnema), Marie Chouinard (Dans), Ivan Fedele (Müzik), Antonio Latella (Tiyatro) ve Hashim Sarkis (Mimarlık), Cecilia Alemani’nin rehberliğinde bir arada çalışacak. Historical Archives of Contemporary Arts – ASAC’ın kaynaklarının temel alınacağı sergi için Tate Modern, Galleria Nazionale Arte Moderna di Roma ve Peggy Guggenheim Collection gibi kurumların arşivlerinden yararlanıldı. Oluşturulan seçkide geçmiş bienallere ait görsel-işitsel kaynaklar, fotoğraflar, yerleştirmeler ve belgeler görülebilecek.

Sanat, sinema, müzik, tiyatro, dans ve mimari alanlarında bienalin geçmiş yıllarına retrospektif bir bakış sunacak sergi aşağıdaki başlıklar altında düzenlenecek;

Ulusallık anlayışının değerlendirildiği, yeni pavyonların açıldığı, Nazi generallerinin sergileri ziyaret ettiği, faşizmin yükseldiği, Stravinskij, Bartók gibi “Degenerated” müzisyenlerin sahne aldığı ve sonu II. Dünya Savaşı sürecine denk gelen “Years of Fascism 1928-1945”

Picasso’nun eserlerinin, Empresyonistlerin gösterimlerinin ve Peggy Guggenheim’in koleksiyonundan seçkilerin Amerika pavyonunda sergilendiği, Robert Rauschenberg’in ödül kazandığı, Bertolt Brecht’in yazdığı bir oyunun gösterimlerinin iptal edildiği “The Cold War – the new world orders 1948-1964”

Dünya çapında gerçekleşen öğrenci protestolarının etkisinin Venedik Bienali’nin açılışında da görüldüğü ve Merce Cunningham, Alvin Ailey ve Alwin Nikolais’in dansa getirdiği yeni yaklaşımlar ile çok konuşulan “The 1968”

Vittorio Gregotti, Luca Ronconi, Germano Celant, ve Harald Szeemann’ın küratöryel yönü güçlü sergileri, disiplinlerarası programın benimsendiği, bienal yapısının değiştiği ve Sovyet Rusya ile Doğu Avrupa ülkelerinde ile yaşanan politik gerilimlerin arttığı “The Biennales chaired by Carlo Ripa di Meana 1974-78” dönemi

Achille Bonito Oliva ve Harald Szeemann’nın küratörlüğünü yaptığı Aperto 80’nin ve Venedik Mimarlık Bienali’nin başladığı “The postmodernism and the first Architecture Biennale“

Ulusal pavyonların tekrar gözden geçirildiği, Hans Haacke, Richard Hamilton, Kabakov’un seçkileri, Germano Celant’ın Marina Abramovic gösterimleri ve Carolyn Carlson ile dans departmanının kurulduğu “1990s and beginning of globalization“ süreci

“The Disquieted Muses” sergisi ile beraber Venedik Bienali yönetim kurulu tarafından alınan karara göre etkinliğin geçmiş yıllardaki direktörleri Maurizio Calvesi, Germano Celant, Okwui Enwezor ve Vittorio Gregotti’ye Special Golden Lion 2020 ödülleri verilecek. Calvesi, Celant, Enwezor ve Gregotti ortaya koydukları vizyoner seçkiler ile yakın zamanda gerçekleşen vefatlarının ardından bu ödül ile tekrar anılacak.