Sanatseverler İçin Çevrimiçi Öğrenim Listesi

Hazırladığımız çevrimiçi öğrenim listesi, sanatla ilgili merak ettiğiniz birçok konuya anında ulaşabileceğiniz zengin kaynaklardan oluşuyor. İçerikleri MOMA, Yale, Duke, Harvard, Khan Akademi gibi uzman kuruluşlar tarafından hazırlanan ve çevrimiçi sunulan bu derslerin çoğu ücretsiz; yapmanız gereken tek şey ilgili sitede bir üyelik oluşturmak.

 • Museum of Modern Art tarafından düzenlenen “Modern Art & Ideas” dersinde, dört tema üzerinden -Places & Spaces, Art & Identity, Transforming Everyday Objects, and Art & Society- müzenin koleksiyonunda yer alan Modern Sanat eserlerinin incelendiği dersleri takip etmek için > https://www.coursera.org/learn/modern-art-ideas#about linkini ziyaret edebilirsiniz.
 • Museum of Modern Art tarafından hazırlanan “Contemporary Art” dersinde, beş tema üzerinden -Media from Television to the Internet, Territories & Transit, Materials & Making, Agency, and Power- 1980’lerden günümüze kadar üretilmiş çeşitli sanat eserleri ve sanatçılar hakkında hazırlanmış derslere katılmak için > https://www.coursera.org/learn/contemporary-art#about linkini kullanabilirsiniz.
 • Museum of Modern Art tarafından hazırlanan “In the Studio: Postwar Abstract Painting” dersinde, Soyut Ekspresyonism alanına öncülük eden, Willem de Kooning, Yayoi Kusama, Agnes Martin, Barnett Newman, Jackson Pollock, Ad Reinhardt, ve Mark Rothko’nun eserlerini incelemenin yanı sıra eğitmenler tarafından kendi eserlerinizi oluşturmak için teşvik de edileceksiniz. Dersleri takip etmek için > https://www.coursera.org/learn/painting linkini kullanabilirsiniz.
 • Harvard ve MIT tarafından kurulan Edx platformundaki sanat kursları arasından Israel X tarafından hazırlanan “Art and Design in the Digital Age” dersinde, sanat ve teknolojinin kesiştiği noktaları ve tasarımın formlarını keşfe çıkabilirsiniz > https://www.edx.org/course/art-and-design-in-the-digital-age
 • The University of Melbourne tarafından hazırlanan “Sexing the Canvas: Art and Gender” dersinde katılımcılar, Frida Kahlo, Henri Matisse gibi sanat tarihinin önemli sanatçıların eserlerinin cinsiyet ekseninde okumalarının yanı sıra Oryantilizm ve cinsiyet temsilleri konularında da etraflıca düşünmeye davet ediliyor. Derslere katılmak için > https://www.coursera.org/learn/gender-art#about linkini takip edebilirsiniz.
 • Duke University ve Creative Time tarafından hazırlanan “Activism and Social Movements” dersinde sosyal hareketlerin ve aktivizmin sanat üzerindeki etkileri bağlamında AIDS, Occupy ve Arap Baharı gibi olayların sanat ile ilişkileri hakkında bilgiler edinebilir ve Gulf Labor Artist Coalition, Hans Haacke, and Sharon Hayes gibi önemli isimlerin konu hakkındaki fikirlerini dinleyebiliriniz. Dersleri takip etmek için > https://www.coursera.org/learn/activism-social-movements linkini kullanabilirsiniz.
 • Yale Üniversitesi’nde J. Paul Getty müzesinin genel direktörü John Walsh tarafından düzenlenen “Let This Be a Lesson: : Heroes, Heroines, and Narrative in Paintings at Yale” dersi kapsamında işlenilen bilgileri çevrimiçi olarak takip etmek ve Antonio del Pollaiuolo’dan başlayan ve Anselm Kiefer’a kadar devam eden süreçte konu ile ilgili sanat eserlerini incelemek isterseniz > https://artgallery.yale.edu/programs/lesson linkini kullanabilirsiniz.
 • Kendisini açık bir ders kitabı olarak tanımlayan “Smarthistory” 200 farklı akademisyen tarafından hazırlanmış içeriklerini öğrenciler ile paylaşıyor. Dünyanın farklı coğrafyalarından sanat eserlerinin inceleyen “Smarthistory” ayrıca tarih öncesi dönemden günümüze kadar devam eden sanat üretimini hakkında fikir edinebileceğiniz içerikler sunuyor. Daha fazlasını keşfetmek için > https://smarthistory.org/ ziyaret edebilirsiniz.
 • Birçok farklı konu hakkında derslerin bulunduğu Khan Academy, Sanat Tarihi alanında da çeşitli coğrafyaları ve zamanları kapsayan içeriğiyle ulaşılabilecek en geniş kaynaklar arasında yer alıyor. Aynı zamanda konu hakkındaki bütün içeriklerini Türkçe dil desteğiyle de sunan Khan Academy’den yararlanmak için > https://tr.khanacademy.org/humanities/art-history#global-culture linkini kullanabilirsiniz.
 • Harvard Üniversitesi tarafından sunulan “Japanese Books: From Manuscript to Print” dersi, Harvard Sanat Müzesi’nde bulunan Japon el yazmalarından başlayarak çeşitli cilt oluşturma ve kağıt üretim teknikleri üzerinden kitabın tarihine geniş bir bakış atıyor. Dersi takip etmek için > https://www.edx.org/course/japanese-books-from-manuscript-to-print linkini kullanabilirsiniz.
 • Kadenze, aralarında Princeton ve Stanford gibi üniversitelerinin de içerik sağlayıcısı olarak bulunduğu bir çevrimiçi açık ders kaynağı. Otis College of Art and Design tarafından hazırlanan “The Modern Genius: Art and Culture in the 19th Century” dersinde 19. yy boyunca ortaya çıkana Realizm ve Post Modernizm gibi sanat ve fikir akımlarının yanı sıra dönemin önemli sanatçılar hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Dersleri takip etmek için > https://www.kadenze.com/courses/the-modern-genius-art-and-culture-in-the-19th-century/info?utm_campaign=course_catalog&utm_content=course%3D93&utm_medium=referral&utm_source=classcentral linkini kullanabilirsiniz.

 

Badenur Özcan