Misi’de Zaman Katmanları

Nilüfer Belediyesi’nin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün projelerinden biri olan Sanatçı Konaklama Programı kapsamında bir araya gelen Ahmet Duru, Melike Kılıç ve Saliha Yılmaz, Misi Köyü’nün tarihinden ve geçmişinden ilham alarak, günümüzle uzaklık – yakınlık ilişkisini inceliyorlar.

Her biri birbirinden farklı üretim disiplinine sahip olan sanatçılar; Bursa’nın en eski yerleşkelerinden biri olan Misi Köyü’nü, bugünün koşulları çerçevesinde inceleyerek kolektif bir yolculuğa çıkıyorlar.

Saliha Yılmaz, bölgedeki ticari hareketliliği, ipekböcekçiliği ve şarap üretimini biçimselleştirerek, melez formları hayal ve gerçek arasındaki ilişkileri ile günümüz koşullarından, tarihe tekrar bakmaya davet ediyor.

Melike Kılıç, kağıt kesme ve kolaj çalışmalarında; antik çağlardan referans alarak günümüze dair melez mitolojiler yaratıyor. Misi köyündeki kolektif çalışmada, oraya ait koruyucu hayvanları ve büyülü bitkilerini bir antropoloğun titizliğinde hikayelerine taşıyor.

Ahmet Duru, çalışmalarının oluşum sürecini, Misi Köyü’nün günümüzdeki doğasını makro ve mikro bakış açılarını fotoğraflayarak ele alıyor. Sanatçı doğa gezintilerinden fotoğraflar çekerek, çalışmalarının oluşum süreçlerini tasarlayıp, aynı zamanda fotoğraflardan aldığı imajlarla; çizim, yağlıboya ve aquarelle boyayla gözlemlerini yansıtıyor.


Misi Köyü’nden ilhamla üretilen eserler 25 Ekim – 15 Aralık tarihleri arasında Bursa, Galeri N’de ”Misi’de Zaman Katmanları” sergisinde izleyiciyle buluşuyor.

Galeri N

29 Ekim Mahallesi, Uğur Mumcu Bulvarı, No: 25, Kapı No: 23/24, Nilüfer – Bursa