Miami Sanat Haftası

Her yıl olduğu gibi bu yıl da merakla beklenen Art Basel Miami ile eş zamanlı bir çok serginin ziyaret edilebileceği sanat haftası önümüzdeki ay başlıyor. Zengin bir sanat alanına dönüşecek şehirde 3-9 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek Miami Sanat Haftası’nda mutlaka görmeniz gereken fuarları, özel sergi ve müzeleri sizler için listeledik.

Art Basel Miami (5-8 Aralık 2019)

Sanat haftasının en dikkat çeken fuarlarından, herkesin merakla beklediği, bu yıl onsekizincisi düzenlenecek Art Basel Miami sanat fuarında yeni katılan yirmi galeri ile birlikte farklı ülkelerden 269 galeri yer alacak. Bu yıl fuarda mutlaka görmeniz gereken yeni bir bölüm açılıyor; ‘Meridyenler/ Meridians’. Magali Arriola’nın küratörlüğünü yaptığı bölümde 34 büyük ölçekli yerleştirme bir arada sergilenecek. Woody De Othello, Ana Mendieta ve Pepe Mar gibi sanatçıların yer alacağı alandaki eserler, ebatlarından dolayı müze ya da bienal gibi geniş mekanlarda sergilenebiliyorken ilk kez bir fuar ortamında izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Meridyenler dışında fuarda yer alan beş bölüm arasından merakla beklenen alanlardan biri; Nova. Galerilerin en fazla üç sanatçı ile katılacağı ve sanatçıya ait en güncel eserlerin sergileneceği bu bölümü görmelisiniz. Bunun dışında, yeni, yetenekli genç sanatçı keşfetmek istiyorsanız mutlaka Positions bölümünü de ziyaret etmelisiniz.


Fuar Seçkisi

Eş zamanlı 18 fuar arasından sizin için seçtiklerimiz;

Art Miami ve Scope Art (3-8 Aralık 2019) gerçekleşecek eş zamanlı fuarlardan önce başlayacağı için ilk olarak gezmenizi tavsiye edeceklerimiz arasında yer alıyor. Özellikle Scope’de bu yıl fuara katılacak 134 galeri ile birlikte çağdaş Çin Sanatı ve büyük ölçekli yerleştirmelerin, müzik performanslarının da yapılacağı yeni deneyimsel bir alan olan OASİS ziyaretçilere açılacak.

Yener Torun, The Oasis, 2019 @Arte Globale, Scope Miami Beach

Pulse Sanat Fuarı (5-8 Aralık 2019), bu yıl küratöryel anlamda izleyiciye huzur verici bir ortamda sanat deneyimi sunmayı hedefliyor.

Nada (5-8 Aralık 2019), yeni, yükselen sanatçıları keşfetmek için uygun olan bu platformda, 25 ülkeden toplam 135 galeri yer alacak.

Lucio Carvalho, Dream of Waltz, 2019 @Chic Evolution in Art, Scope Miami Beach

Untitled (4-8 Aralık 2019), 126 galeri katılımıyla gerçekleşecek fuar çağdaş sanattan zengin bir içerik sunacak.

Picchiavo, Hybris to Aphrodite, 2019 @Mirus Gallery, Scope Miami Beach

Design Miami (3-8 Aralık 2019), tasarım ve sanatın birleştiği, sanat objeleri, ürün tasarımları, moda tasarımı, takı tasarımı ile bilim, teknolojiyi de içinde barındıran tasarımları keşfedebileceğiniz bu fuarda tasarımın geldiği son noktayı keşfedebilirsiniz.

Santiago Montoya, Hippo @Halycyon Gallery

Yeni Medya Sanatı Meraklılarına;

Çağdaş ve Dijital Sanat Fuarı (CADAF) 5-8 Aralık

Dijital sanat alanından sanatçıları, galerileri ve koleksiyonerleri bir araya getiren CADAF fuarının bu yıl ikincisi düzenlenecek. Yeni medya sanatında kullanılan yeni teknikler dışında klasik tekniklerin de bir arada kullanılarak üretildiği eserlerin sergileneceği fuara 11 galeri katılacak. Dijital sanat alanında kullanılan çeşitli tekniklerden örnekler görebileceğiniz, etkileşimli yerleştirmelerden, video sanatı, sanal gerçeklik, yapay zeka, veritabanı teknolojisi, performans ve daha bir çok farklı teknik ve alanda yaratıcı deneyimlerin sunulacağı bu fuarı mutlaka gezmelisiniz.

Espen Kluge, KATE VASS GALERIE

Fuarda yer alacak mekana özgü sanal gerçeklik tekniği ile kurgulanmış, Emilie Trice’ye ait ‘Milenyum Pembe ’isimli eser fuarın en merak edilenleri arasında yer alıyor. Doğal yaşama ve doğaya karşı insanın gösterdiği özensizlik, ilgisizlik ve açgözlülüğün kurgulandığı hikaye pembe toz bulutu içinde bir geleceğe bu kavramlar üzerinden atıfta bulunuyor.

Tommy Hartung, SNARK.ART

Bu yıl fuar için Çağdaş Dijital Sanat Müzesi (MoCDA) ile bir iş birliği yapılmış. MoCDA, müze küratörleri tarafından seçilen yeni medya alanında işler üreten sanatçıların eserleri de sergilenecek. Türkiye’den Memo Akten’in form, hareket ve ses üzerine ürettiği çalışma ile Pelin Ergun’un dijital ortamda hazırladığı teknoloji çağında sanatçılar için yeni yaratım tekniklerini keşfetmek üzerine hazırladıkları videoları izleyebilirsiniz.

Mutlaka Görmeniz Gereken Özel Koleksiyon Sergileri

Margulies Koleksiyonu/ The Warehouse

Warehouse adı altında açılışının yirminci yılına özel bir seçki ile izleyici karşısına çıkan Martin Z. Margulies koleksiyonu; Olafur Eliasson, Anselm Kiefer, Willem de Kooning, Michael Heizer ve Sol LeWitt gibi 20. ve 21. yüzyıl sanatından heykel, fotoğraf, video, resim ve büyük ölçekli yerleştirmelerin yer aldığı önemli sanatçıları bir araya getiriyor.

De La Cruz Koleksiyonu, Günbegün/ From Day to Day

De La Cruz koleksiyonu ‘Günbegün’ adlı sergisinde koleksiyonun genel vizyonunun yanı sıra kronolojik olarak bakıldığında bir koleksiyonun nasıl evrildiğine tanık olacağınız bu sergide Felix Gonzales Torres, Glenn Ligon, Tauba Auerbach, Martin Creed, Salvador Dali ve birçok sanatçının eserlerini görebilirsiniz.

Rubell Müzesi (Rubell Aile Koleksiyonu)

Sanat haftası ile açılacağı yeni mekan ile ziyaretçilerini ağırlayacak özel koleksiyon müzesinde 100 sanatçı, 300 eserden oluşan bir seçki sunuluyor. Sanatçıların erken dönem eserleri ile daha geç dönem eserlerinin bir arada yer aldığı sergide tarihsel bir yolculuğa çıkarken, sanatçıların zaman içinde nasıl farklılaştığını gözlemleyebilirsiniz.

 


Bu müze sergilerini kaçırmayın!

Perez Art Museum Miami (PAMM)

Teresita Fernandez, Borrowed Landscape, 1998 @Perez Art Museum Miami

Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi PAMM’da Teresita Fernandez’in 1990’lardan günümüze kadar uzanan yerleştirmeleri, büyük ebatlı heykelleri ile karışık teknik ile ürettiği eserlerinin bulunduğu sergide doğa, tarih ve kimlik konuları arasındaki ilişkiler irdeleniyor.

George Segal, Abraham’s Farewell to Ishmael, 1987 @Perez Art Museum Miami

Bunun yanı sıra, George Segal’ın renovasyonu tamamlanıp ilk kez izleyici karşısına çıkacak, kutsal kitaba dayanan gerçekçi figüratif heykellerini de mutlaka görmelisiniz.

Institute of Contemporary Art, Miami

Yayoi Kusama, All the Eternal Love I Have for the Pumpkins, detail, 2016. Courtesy Ota Fine Arts, Tokyo/Singapore and Victoria Miro, London. © Yayoi Kusama.

Yayoi Kusama’nın ‘Bal kabaklarına olan Ebedi Aşkım’ adlı benekli bal kabaklı yerleştirmesini görüp deneyimleyebileceğiniz müzede sanat haftası ile birlikte 3 Aralık’ta açılacak Wong Ping, Carlos Sandoval de Leon ve Agustin Fernandez sergilerini görmenizi tavsiye ediyoruz.

Sena Arcak Bağcılar