Mehmet Çevik ile Resim Sanatı ve Masalların Dünyası

Mehmet Çevik’in özgün kişiliği, resimlerinde yarattığı masalsı dünyada ifade buluyor. Art50.net ailesine yeni katılan Çevik’in sanat öyküsünde, çocukluğunun kahramanlarının da eşlik ettiği renkli bir yolculuğa çıktık.

 

Resimle nasıl tanıştın? Çocukken de resim yapar mıydın?

‘Resim yapma’ faaliyetiyle ilk olarak TRT’de yayınlanan “Susam Sokağı” isimli çocuk programında tanıştım diyebilirim. Tuval resmini ise Bob Ross’un TRT 2’deki “Resim Sevinci” programından öğrendim. Bob’un fırça manevralarını ailecek, ağzımız açık kalarak izlerdik. Bence 80’li yıllarda doğmuş ve kırsaldan, alt kültürden yetişen kuşak Bob’a çok şey borçlu. İlk yağlıboya resmimi ortaokul yıllarımda yapmıştım ve tıpkı Bob’un yaptığı gibi karlı bir manzara resmi yapmak istemiştim. İlk tuvalimi beğenmeyip kafama geçirdim ve parçaladım! Her ne kadar iyi olmadığımı düşünsem de, o yıllardaki resim öğretmenim resme olan tutkumu fark etti ve beni Güzel Sanatlar liselerine yönlendirdi. Kariyerime Adana Güzel Sanatlar Lisesi’ne girerek başladım.

 

İşlerinde adeta çocuksu, neredeyse ‘cici’ diyebileceğimiz bir dilin arkasına gizlenmiş tekinsiz hikayeler var. Bu tarzın ne zaman, nasıl ortaya çıktı? Hangi konulardan besleniyorsun?

Çalışmalarımdaki bu etki Susam Sokağı’ndaki kurgusal dünyanın ve The Muppet Show karakterlerinin etkisini hala içimde yaşatmamdan kaynaklanıyor olabilir. Aslında çalışmalarımda genel olarak kesin bir ‘iyi kalplilik’ egemenliği olsun isterim. Ben bir Hüzün Aktivisti değilim. Hikayeler var ve resimler konuşuyor; ama bu dil biraz farklı. Paganca konuşmak gibi. Anlama ve anlamlandırma kaygısında da değilim; sonuç ve bağlam aramıyorum. Masalı dinlerken uyuyakalsak da masal devam ediyor. Aslında daha önce akademide öğretim elemanı olarak çalışıyordum ve bu tarzım akademi ile yollarımı ayırdıktan sonra oluştu. Akademik dilin çok yorulduğunu düşünüyorum ve onu çok sıkıcı buluyorum.

Mehmet Çevik - Bebek Rüyası
Mehmet Çevik – Bebek Rüyası

Özellikle takip ettiğin, ilgini çeken yazarlar/sanatçılar?

Özellikle takip ettiğim sanatçılar, yazarlar, siyasetçiler, arkadaşlar veya insanlar yok. Kiminle, neyle karşılaşıyorsam veya kendimi nerede buluyorsam onu okuyor, ona bakıyor, onu dinliyor ve onunla yaşıyorum. Çok seçici olmamaya çalışıyorum. Her şeyde bir şey var! Yeterli motivasyon olduktan sonra her türlü beslenme imkanı olduğu düşüncesindeyim. Kısacası esnek bir insanım ve rastlantısal yaşamaya bayılıyorum!

 

İllüstrasyon, çizgi roman ya da karikatür gibi alanlarda da çalışmalar yapıyor musun? İleride yapmayı düşünüyor musun?

Buna benzer şeyler denemiştim; ama tam olarak yapmadım. Asla yapmam da demiyorum. Lise yıllarımda çok karikatür çizdim. Mizah dergilerine özenirdim; Pişmiş Kelle isimli dergiyi her hafta alırdım. Sonra dergi çıkmaz oldu ve karikatüre olan ilgim azaldı. Resim sanatının dili çok değişti ve hala değişiyor; bütün konsantrasyonum resim sanatı üzerine. Bu nedenle şu sıralar illüstrasyona zaman ayırmak benim için çok zor .

Mehmet Çevik - Yatmaz Kalkmaz
Mehmet Çevik – Yatmaz Kalkmaz

Art50.net ile nasıl tanıştın? Sence online platformların genç sanatçılara ne gibi katkıları oluyor?

Art50.net ile tavsiye üzerine tanıştım. Daha sonra siteyi inceledim ve çok beğendim. Klasik galerilere karşı biraz temkinliyim. Ama online galeriler daha esnek ve dönemin ruhuna daha uygun. Sonuçta dijital çağdayız. Sanal ortamda bilgi alış-verişi çok daha hızlı ve online platformlar bu hızlı dolaşımla gayet uyumlu. Ayrıca online galeriler, klasik galerilere nazaran daha fazla sanatçı ile çalışma imkanına sahip; böylece genç ve yeni sanatçıların kendilerini gösterebilmeleri için daha fazla alan ve fırsat oluşturuyorlar.

 

Yakın gelecekte senden hangi projeleri bekliyoruz?

Ulusal ve uluslararası birçok sergi ve fuara katılıyorum. Ayrıca bağımsız olarak gerçekleştirmeyi planladığım bazı alternatif ve kendine özgü solo ve grup projelerim de var.

Röportaj: İpek Yeğinsü

Mehmet Çevik’in Art50.net’ te yer alan eserlerine buradan ulaşabilirsiniz.