Made You Look: A True Story About Fake Art

Sanatta sahtecilik üzerine gerçek bir hikaye.

New York’un en prestijli sanat galerilerinden biri olan Knoedler Galeri’de gerçekleşen sanat piyasasının en büyük ve sansasyonel dolandırıcılık hikayesinin anlatıldığı belgesel 30 Nisan 2020’de gösterime giriyor. Kanadalı yönetmen Barry Avrich’in yazıp yönettiği belgeselde, sanat dünyasında yaşanan en büyük sahtecilik vakasında sahte eserleri milyon dolarlara alan koleksiyonerler, olayları değerlendiren sanat uzmanları ve sanat eleştirmenleri ile yapılan röportajlarla olayın incelikleri baştan sona sorgulanıyor.

Olaylar, 1836 yılında kurulan ve 2011 yılında yaşanan olaylardan sonra kapanan Knoedler Galeri’nin o zamanki direktörü Ann Friedman, sözde sanat danışmanı olan Glafira Rosales’den altmışa yakın eser satın almasıyla başlıyor. Rosales’in aracı olduğu, Mr. X koleksiyonundan gelen, aralarında Jackson Pollock, Robert Motherwell ve Marc Rothko gibi Amerikan Soyut Dışavurumcu Sanatının en önemli isimlerinin bulunduğu taklitler 80 milyon doları aşan değerleriyle alıcı buluyor. Eserlerin sahte olduğunun farkına varıldıktan sonra tarihe geçen skandal başlıyor.

Belgesel bu yıl Kanada’daki CBC Documentary Channel’da Hot Docs at Home sanal film festivalinin açılış filmi olarak gösteriliyor.

 

Sena Arcak Bağcılar