Casa dell’Arte ve Art50.net’ten Bir Yaz Gecesi Rüyası

Türkiye’nin ilk sanat oteli Casa dell’Arte ve çağdaş sanat platformu Art50.net, 2018 sezonuna renkli bir seçkiyle merhaba diyor.

Düşler nasıl çıkarıp bulursa bilinmeyen şeyleri,
Şairin kalemi de biçim verir hiçliklere, hayallere;
Uygun bir görünüş bulur gönlümüze hoş gelen duygulara,
Ve bir ad koyar onlara.

William Shakespeare, Bir Yaz Gecesi Rüyası, sf.78

 

Genç sanatçılara destek sağlama idealinde birleşen Casa dell’Arte ve Art50.net yeni bir işbirliğine adım atıyor. İlhamını William Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı eserinden alan sergi art50.net sanatçılarının katılımıyla 25 Mayıs – 9 Temmuz 2018 tarihleri arasında Bodrum Casa dell’Arte Galeri’de izlenebilecek.

William Shakespeare’in 400 yılı aşkın bir süre önce kaleme aldığı Bir Yaz Gecesi Rüyası’nda ormanda, ay ışığı altında geçen bir aşk hikayesini dönemin popüler cin ve peri masallarından da yararlanarak masalsı ve şiirsel bir dille anlatır. Shakespeare’in yarattığı ortamdan yola çıkarak, seyirciyi bir yaz gecesi esintisi eşliğinde fantastik bir yolculuğa çıkarmayı hedefleyen sergide art50.net sanatçıları; Mehmet Çevik, Görkem Dikel, Merve Dündar, İdil Güral, Begüm Mütevellioğlu, Azime Sarıtoprak, Saliha Yılmaz ve Baysan Yüksel‘in eserleri yer alıyor.

Mehmet Çevik, Yatmaz Kalkmaz, tuval üzerine akrilik, 2016.
Mehmet Çevik, Yatmaz Kalkmaz, tuval üzerine akrilik, 2016.

Görkem Dikel, Azime Sarıtoprak ve Baysan Yüksel; farklı üsluplarla ürettikleri masalsı eserlerinde ikonoloji, gelenekler, mitler, ritüeller ve kişisel anılardan besleniyor. Merve Dündar çalışmalarında mahremde kalmak ve diğerinin bakışı üzerinden ‘var olmak’ ilişkisini irdeliyor. Mehmet Çevik ve İdil Güral soyutlama ağırlıklı renkli tablolarında hayal dünyalarını tuvale direk olarak aktarıyor. Begüm Mütevellioğlu ise dört duvarla çevrili mekanları herkesin görebileceği, tuhaf manzaralara ve bahçelere açılan; anılar, düşler ve düşüncelerle dolu açık alanlara dönüştürüyor.

Sergi videosunu izlemek için tıklayınız.

Casa dell’Arte Galeri Ziyaret Bilgileri:

Açılış Kokteyli: 24 Mayıs 2018, Perşembe 19.00
Yer: Casa dell’Arte Otel – İnönü Caddesi No: 6 Torba, Bodrum. Tel: (252) 367 1848
Sergi Tarihi: 24 Mayıs – 9 Temmuz 2018
Sergi Saatleri: Haftanın her günü, 14.00 – 21.00