Cape Town Top 10

Eşsiz doğa, ilgi çekici tarih, muhteşem yiyecek ve içecekler, heyecan verici doğal yaşam ve zengin sanat altyapısı. Dünyadaki pek az destinasyon, hayattaki bu güzel şeyleri bir arada uyum içinde sunar. 2018 yılında İngiliz Daily Telegraph gazetesi tarafından Dünyanın En İyi Şehri seçilen Cape Town, sunduğu bu güzelliklerin yanı sıra son yıllarda sanat alanında gösterdiği gelişmelerle de sanatsever ziyaretçilerin dünyada “mutlaka gitmesi gereken” sanat destinasyonları arasına girdi. (Kapak Görseli: ciee.org)

1- Zeitz MOCAA

Fotoğraf: Güliz Özbek Collini
Fotoğraf: Güliz Özbek Collini

Alman koleksiyoner Jochen Zeitz’in önderliğinde kurulan dünyanın en önemli Çağdaş Afrika Sanatı Müzesi Zeitz MOCAA, ikonik Grain Silos Binası’nda 2017 Eylül’de kapılarını açtı. Müze, 9.500 metrekarelik etkileyici binası, ses getiren sergileri ve geniş koleksiyonuyla çok kısa zamanda gerek Afrika Kıtası ve çevresinin gerekse dünya sanat sektörünün parlayan yıldızı haline geldi. Detaylı bilgi için tıklayın.

2- Norval Foundation

Norval Foundation
Fotoğraf: norvalfoundation.org

Nisan 2018‘de açılan Norval Foundation ile Cape Town, uluslararası standartlarda yeni bir sanat merkezine kavuştu. Steenberg şarap bağları ve golf klübünün hemen yanında açılan Norval Foundation, kendi koleksiyonuyla beraber dönemsel sergilere de yer veren görkemli binasının yanı sıra doğanın önemini gözler önüne seren bir yaşam alanı da sunuyor. Norval Foundation’a gelmişken heykel bahçesini gezmenizi ve adını ünlü sanatçı Cecil Scotnes’ten alan Skotnes restorandaki yemeklerin tadına bakmanızı ya da Steenberg şarapları veya narenciyeli cin tonik eşliğinde sanatın ve doğanın tadını çıkarmanızı öneririz. Detaylı bilgi için tıklayın.

3- IZIKO National Art Museum

IZIKO National Art Museum
IZIKO National Art Museum

Sanata ilgi duyan herkesin rotasında olması gereken bu müze, süreli ve kalıcı sergileri ile Güney Afrika sanat tarihinden çalışmaların görülebileceği oldukça etkileyici bir ziyaret sunuyor. Gardens bölgesinde bulunan müzeyi ziyarete geldiğinizde vaktinize göre etraftaki irili ufaklı diğer Iziko müzelerini, Parlamento binasını, A4 Art Foundation ve District 6 Museum gibi şehrin diğer önemli mekanlarını da ziyaret edebilirsiniz.

4- DYLAN LEWIS Sculpture Garden

DYLAN LEWIS Sculpture Garden
DYLAN LEWIS Sculpture Garden

Güney Afrika’nın en ünlü heykel sanatçılarından Dylan Lewis, 90’lı yılların başında yerleştiği çiftliğini stüdyo olarak kullanmaya başladıktan sonra arazisini heykel bahçesine çevirmiş. Stellenbosch’da bulunan Dylan Lewis Sculpture Garden’da sonsuz bir doğa içinde, o doğaya uygun seçilmiş bitkiler, gizli patikalar, sessiz izleme mekanları, minik göller, özel yaratılmış tepecikler ve heykel sergileme üniteleri var. İlhamını vahşi hayattan alan Lewis’in etkileyici heykelleri yalnızca Güney Afrika’daki önemli şarap bağlarında, sanat otellerinde, koleksiyoner evlerinde, botanik bahçelerinde değil aynı zamanda dünyadaki bir çok özel koleksiyonda da bulunuyor. Randevu ile gezilebilen Dylan Lewis heykel bahçesi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

5- IRMA STERN Müzesi

IRMA STERN Müzesi
IRMA STERN Müzesi. Fotoğraf: Güliz Özbek Collini

Güney Afrika’nın en tanınmış sanatçılarından biri olan Irma Stern’in evi müze haline getirilerek ziyaretçisine sanatçı ve Afrika Kıtası hakkında birçok bilgi verirken geçici sergileri ile her seferinde farklı ziyaret deneyimi sunuyor.

6- Sokak Sanatı Rotaları

Cape Town
Harrington Street – Bart Smates Smeeks. Fotoğraf: Güliz Özbek Collini

Sokak sanatı denince Cape Town sokak resimlerine ilgi duyanlara oldukça büyük ölçekte örnekler sunuyor. Woodstock bölgesi, Observatory bölgesi sokak sanatının en güzel örneklerini sunan sokaklar ile dolu. Sağlıklı yiyecek dükkanları, trendy mağaza ve kafeleri ile yeni parlayan sokaklardan Harrington Street’te Bart Smates Smeeks tarafından yapılan köpek resmi, sokağın adeta sembolü haline gelmiş vaziyette.

7- STELLENBOSCH ve FRANSCHHOEK Şarap Bağları

Fotoğraf: Güliz Özbek Collini
Lionel Smith, Delaire Graff Wine Estate. Fotoğraf: Güliz Özbek Collini

Bütün şarap bağları özellikle sanat sergileme konusunda birbiri ile yarışıyor. Bunlardan en bilineni Delaire Graff Estate, arasında Tretchikoff’un Green Lady tablosu da olmak üzere pahalı koleksiyonu ile ziyaretçisine oldukça geniş bir seçki sunuyor. Şarap bağlarını sanatla zenginleştiren diğer önemli şarap evleri arasında Leeu Estates, La Grand Provence, La Motte, Tokara’yı örnek gösterebiliriz.

8- Sanat Otelleri

Fotoğraf: Güliz Özbek Collini
Francis Goodman, Silo Hotel. Fotoğraf: Güliz Özbek Collini

Waterfront’ta MOCAA müzesi ile aynı binayı paylaşan Silo Otel, şehirdeki hem en lüks hem de sanatla en iç içe olan otellerden. Girdiğiniz anda sizi karşılayan devasa eserler, Jody Paulsen, Francis Goodman, Mahau Modiseng, Cyrus Kabiru gibi yükselen çağdaş Afrika sanatçılarının en popülerlerinden. MOCAA ziyaretinin ardından Silo’yu ziyaret ve çatıdaki barında bir içki içmek, sanatseverler için olmazsa olmazlardan.

Elerman House - Foroğraf: Güliz Özbek Collini
Angus Taylor, Ellerman House. Foroğraf: Güliz Özbek Collini

Cape Town’un en önemli ve prestijli sanat otellerinden biri de Ellerman House. Bu güzel otelde konaklamıyorsanız değerli sanat koleksiyonunu ve sanat galerisini gezmek için, hatta otelden içeri girebilmek için bile önceden izin alınması gerekiyor. Otelin içinde ve muhteşem manzaralı bahçesinde konumlandırılmış özel sanat eserlerini yerinde görmek için Ellerman House’dan randevu alma zahmetine girmeye kesin değer.

9- Sanat Galerileri

WHATIFTHEWORLD Gallery - Fotoğraf: Güliz ÖZbek Collini
WHATIFTHEWORLD Gallery – Fotoğraf: Güliz Özbek Collini

Çağdaş sanatın en iyi örneklerini bulabileceğiniz, kimisi köklü kimisi daha yeni ama birçok uluslararası fuara da katılan sanat galerileri var. Bunlardan Smac, Stevenson, Goodman galerileri ve Blank Projects şehrin Woodstock bölgesinde. Köklü galerilerden Everard Read ve Circa Galerileri, Waterfront‘a tepeden bakan konumları, galeri binalarının özellikleri ve sergilerin genel kalitesi ile ziyarete değer. Şehir merkezi tarafında ise Momo, WHATIFTHEWORLD ve Christopher Gallery ziyarete değer, tabii önceden sergi programlarına bakmak kaydı ile.

10- Bo-Kaap

Fotoğraf: Güliz Özbek Collini
Fotoğraf: Güliz Özbek Collini

Rengarenk evleri, daracık sokakları ve camileri ile şehrin sembollerinden olan Bo-Kaap bölgesi, fotoğraf çekmeyi sevenlerin ilk uğrak noktalarından biri. Cape-Maley olarak tanınan müslümanların oturduğu bölgedeki Cape Dutch ve Edwardian tarzındaki evlerde bir yandan orijinal sahipleri oturmaya devam ederken bir kısmı da yaratıcı genç kesim tarafından alınıp restore edilerek keyifli modern mekanlar haline getirilerek dekorasyon dergilerinin sayfalarını süslüyorlar.

 

Etkinlikler

İlk Perşembe Etkinliği

İlk Perşembe etkinliğinden
İlk Perşembe etkinliğinden. Fotoğraf: Güliz Özbek Collini

Her ayın ilk Perşembesi şehir açık hava sanat festivaline dönüşüyor. Şehir merkezindeki galeriler, kafeler, barlar geç saatlere kadar açık ve sokaklar oldukça hareketli. Haftalar öncesinden yer ayırtmazsanız hiçbir restoranda yer bulmanız mümkün değil ama zaten en keyifli deneyim için oturmanızı değil ayakta bardan bara dolaşarak farklı sokakları ve atmosferleri keşfetmenizi öneririz.

Cape Town Art Fair

investeccapetownartfair.co.za
Fotoğraf: investeccapetownartfair.co.za

Her yıl Şubat ayında yer alan Cape Town Art Fair, 2 yıldır sponsoru olan Investec Bank desteği, şehirde son yıllarda gelişen sanat altyapısı, çağdaş afrika sanatının dünyadaki yükselişinin cazibesine kapılan koleksiyonerlerin ilgisine paralel olarak etkinliklerinin sayısını ve kalitesini artırıyor. Detaylı bilgi için tıklayın.

 

Cape Town’a sanat amaçlı gelmek isteyenler, yukarıda belirtilen mekanlardan özel izin/randevu gerektirenlerle ilgilenler, [email protected]‘e mail atarak bilgi isteyebilirler.

 

Güliz Özbek Collini