Art Basel 2020

Koleksiyonerler, galeriler ve sanat takipçilerinin her yıl yeni edisyonunu heyecanla beklediği Art Basel sanat fuarı, pandemi sebebiyle alınan önlemler kapsamında etkinliğine online platformu üzerinden devam ediyor. İlk kez Mart ayında Hong Kong’da gerçekleşmesi planlanan ancak güncel sağlık krizi nedeniyle iptal olan Art Basel Hong Kong kapsamında çevrimiçi gösterim odalarında ziyaretçilerini kabul etmeye başlayan fuar, Art Basel’in Basel edisyonu için de aynı yöntemi izliyor.

19 Haziran Cuma gününden itibaren artbasel.com/viewing-rooms ve Art Basel uygulaması üzerinden ziyaret edilebilecek çevrimiçi fuar, 35 ülkeden 281 galerinin katılımıyla gerçekleşiyor. Modern ve çağdaş dönemden 4,000’den fazla sanat eserinin görülebileceği Art Basel’in seçkisinde resim, heykel, çizim, yerleştirme ve fotoğrafın yanı sıra video ve dijital işler de yer alıyor. Dünyanın farklı coğrafyalarından çevrimiçi fuara katılan galeriler arasında David Zwirner, Gagosian ve Hauser and Wirth gibi sektörün önemli isimleri ile küçük çaplı galeriler de bulunuyor.

David Zwirner

Fuara paralel gerçekleşecek söyleşi ve panellerde, sanat dünyasının önde gelen isimleri çevrimiçi sanat alımı, pandemi sürecinin sanat pazarına etkisi ve sanal platformları aracılığıyla koleksiyonerlik gibi konular hakkında fikirlerini paylaşacaklar. Paralel Etkinlikleri takip etmek ve sanatçı stüdyolarına yapılacak ziyaretler, galeri turları ve performanslara katılmak için detaylı bilgilere artbasel.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Art Basel’in fiziksel mekanındaki yapısına sadık kalınarak düzenlenen çevrimiçi platform; Seçilen galerilerin sanatçılarının işlerinden oluşan “Galleries”, baskı ve edisyonlu işlerin sergileneceği “Edition”, 20. ve 21. Yüzyıl sanatçılarının eserlerinin bir araya geldiği kürasyonlu sergilerin bulunduğu “Feature” ve yükselmekte olan genç sanatçılarının işlerinin görülebileceği “ Statements” bölümlerinden oluşuyor.

Pace, Tara Donovan, Untitled (Mylar), 2011

Art Basel ikinci çevrimiçi edisyonunda yaptığı yeni düzenlemeler ile ziyaretçilerine daha kapsamlı bir dijital fuar deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Ziyaretçilerin platform üzerinden kullanabilecekleri ve seçtikleri eserleri beğenme ve favorilerine eklemek gibi yeni özellikler ile galerilerin sergiledikleri eserler için hazırladıkları yakın çekimler, kısa klipler ve sanatçı konuşmalarını paylaşabilecekleri alanlar da Art Basel’in çevrimiçi gösterim odalarında bulunacak. Art Basel, koleksiyonerlerin ve sanat izleyicilerinin fuar deneyimini zenginleştirmeye yönelik yapılan bu eklemeler ile dijital platform aracılığıyla sanatı deneyimlemenin etkisini arttırmayı hedefliyor. Heykel ve yerleştirmeler için yapılan hareketli yakın çekimler ile sanat eserleri için oluşturulan detaylı içerikler sanat severlere kapsamlı bir çevrimiçi sanat fuarı oluşturmak için düşünülmüş detaylar arasında. Ayrıca fuara paralel olarak dünyanın farklı yerlerine bulunan galeriler çevrimiçi olarak paylaştıkları sanat eserlerini fiziksel galeri mekanlarında da koleksiyonerlerin ziyaretine açacak.

Gagosian, Jennifer Guidi

Dünya çapında büyük yankı uyandıran olayların da etkilerinin görülebileceği tematik sergilerin de bulunduğu çevrimiçi fuar kapsamında David Zwirner’in çevrimiçi gösterim odalarında Donald Judd, Yayoi Kusama, Sigmar Polke’nin, Pace Gallery seçkisinde yer alan Louise Nevelson, Jean Dubuffet, Sol LeWitt, Kiki Smith, Zhang Xiaogang, ve Yin Xiuzhen’in ve Gagosian’ın Andreas Gursky ve Jennifer Guidi gösterimlerini yakından izlemek, güncel sanatın önemli isimleri arasında bulunan Carrie Mae Weems, Theaster Gates, Monica Bonvincini ve Wade Guyton’ın en yeni işlerini incelemek ve yeni sanatçılar keşfetmek için Art Basel internet sitesi üzerinden oluşturacağınız bir hesap ile 26 Haziran’a kadar sürecek Art Basel’i ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Kapak Görseli: Pace, Li Songsong, The One