SEPET ₺0 

Sepetinizde hiç eser yok.

Umut Yalım

Umut Yalım

1984’te İstanbul’da doğan Umut Yalım, St. Benoit Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra University of the Arts London, Chelsea College of Art & Design’da Plastik Sanatlar üzerine Lisans; University of the Arts London, Camberwell College of Arts’ta Kitap Sanatları üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 2008’de Türkiye’ye dönerek, 2008-2010 yılları arasında Milliyet Cadde’de çalıştı. Görsel sanat üretimlerinin yanısıra edebiyat çalışmalarını da sürdürmektedir. Kendini anti-sanatçı olarak tanımlayan Umut Yalım, sanatını şu sözlerle ifade ediyor:

‘’Sanattan anti-sanata geçmemin nedeni, sanat piyasasındaki tekelleşme ve sanatın özneden bir nesneye dönüşmesi; dönüştürülmesidir. Günümüzde sanatçı sanat yapıtı yapacağına, sanat yapıtının kendisine dönüşmüştür. Ben de yapıtlarımda bu yapay süreci ve dönüşümü irdeliyorum. İrdelerken kullandığım başat gereçler yazı ve beni yansıtması için yarattığım kişilik Uyumsuz Rockabilly’dir. Bu yapay süreç ve dönüşüm görsel belleğimize yapılan algı hücumuyla gerçekleşiyor. Yapıtlarımdaki amacım, bu algı ve görsel tahakkümle dalga geçmek ve bunu hicvetmektir.

Yazı; Rene Magritte’in Bu bir Pipo Değildir çıkışına yapılan bir görsel bellek göndermesidir. Yazı ile güncel sanattaki kalıplaşmış algıları çarpıtarak kendi çizim dilimi yaratmaya çalışıyorum çünkü sonuçta; yazı da bir çizidir. Buna da, WritingArting diyorum.

Uyumsuz Rockabilly de, adı üstünde uyumsuzluğu ile içinde bulunduğu sanat - piyasa tekelini duruşu ve sözleriyle eleştiriyor ve kendi algısını kalıplaşmış algı karşısında yaratmaya çalışıyor. Ayrıca, Rockabilly sözcüğü ve kavramının tarihsel ve toplumsal çıkış noktası da bu duruşumu sanatsal anlamda destekliyor çünkü bu kavram İkinci Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan Amerikan alt gençlik kültürününün yerleşik düzene karşı yaptığı bir çıkıştır. Yapıtlarımda da bu çıkışı amaçlıyor ve bu konuda kendime yeni alanlar açmaya çabalıyorum.’’

Seçilmiş Sergiler

2018 Uyumsuz Rockabilly, kişisel sergi, Gama Galeri - İstanbul

2018 Egos XV Arte Borgo Gallery - Roma

2017 Artist İstanbul Sanat Fuarı, Ütopya Proje Alanı - İstanbul

2017 Art Below, Regent’s Park, Le Dame Gallery - Londra

2016 The Old Truman Brewery - Londra

2016 Louvre Carousel Art Fair - Paris

2015 Savunmadan Seken Ruhlar, kişisel sergi, Galeri Bu - İstanbul

2014 Bir Zamanlar Londra’da 2, kişisel sergi, Galeri Bu - İstanbul

2015 Parallax Art Fair - Londra

2014 Art Below Summer Show, The Muse Gallery - Londra

2014 Contemporary Venice

2013 Bir Natürmortun Anatomisi, kişisel sergi, Galeri Bu - İstanbul

2013 Güzel Ol ve Sus, kişisel sergi, Galeri Bu - İstanbul

Sanatçının ARTLOG'daki söyleşisini bu linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Küçükten Büyüğe Sıralamayı Ayarla

Küçükten Büyüğe Sıralamayı Ayarla

SANATÇININ SATILAN ESERLERİ