SEPET ₺0 

Sepetinizde hiç eser yok.

Saliha Yılmaz

Saliha Yılmaz

1985 yılında Balıkesir’de doğan Saliha Yılmaz, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar ve Moda-Tekstil Tasarımı bölümlerinden mezun oldu. 2016 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yılmaz, aynı yıl Hollanda Gerrit Rietveld Academy’nin İngiltere’de, European Exchange Academy’de düzenlediği “Once Upon a Time in Dartmoor” adlı konuk sanatçı programına katıldı. 2015’te Pekin’den bir moda markası olan Red Horse tarafından sanat etkinliği için davet edildi. 2014’teyse Sapanca’da Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi’nde gerçekleşen 6. Portakal Çiçeği Çalıştayı’nda yer aldı.

Yılmaz, sanatını şu sözlerle anlatıyor:

“İşlerimde; yağlıboya, desen, seramik ve ışık gibi farklı metotları bir arada kullanıyorum. Ancak, resim ve kili; biçim, renk ve strüktürle birlikte kullanmayı özellikle tercih ediyorum.

Özellikle kentte ve toplumsal yaşamda kimlik meselelerine eleştirel bir yaklaşım benimsiyorum. Kimlik, cinsiyet, kentsel dönüşüm ve doğayla ilişki hali çalışmalarımda belli başlı konuları oluşturuyor. Çiçek, bitki, hayvan veya bina olarak temsili formlarda, melez bireylere odaklanıyorum. Postmodern dönemde maruz kaldığımız mimari ve sosyopolitik meselelerin yanı sıra, kentsel dönüşümü ve metropol yaşamını insan-doğa ilişkisi ekseninde ele alıyorum.

Son dönem işlerim arasında, Türkiye’nin sosyal ve politik yaşamında bir evin ferdi, parçası olan kadının bedeni ve yaşama dair alışkanlıkları yer alıyor. Buradaki kavram; bulundukları yeri değiştirmeye çalışırken, bilinçdışı düşüncelerinin bilincine varan kadınların içsel duygularını fark etmeleridir."

Seçilmiş Sergiler:

2018 Bir Yaz Gecesi Rüyası, Art50net ile, Casa Dell’Arte - Bodrum

2018 Kendine Ait Bir Alan, Yeditepe Üniversitesi GSF Sanat Galerisi - İstanbul

2017 Artist İstanbul Sanat Fuarı, Galeri Bu ile - İstanbul

2017 Toz Pembe, kişisel sergi, Büyükdere35 - İstanbul

2017 Profiler, Art50.net ile, Galeri Bu - İstanbul

2016 A Remix of the Local, Art Base Project - İstanbul

2015 Nefes Vol. 3, Merkür Galeri - İstanbul

2015 Havada Asılı, Art50.net ile, Vogue Restaurant - İstanbul

2014 Yakın Bakış, Art50.net ile, Casa dell’ Arte - Bodrum

2014 Yeditepe’de Zaman IV, Ekavart Galeri - İstanbul

2014 Maddenin Halleri 2, Armaggan Galeri - İstanbul

2013 Seviyorsan Git Ormanda Yaşa, kişisel sergi, Galeri Bu – İstanbul

Sanatçının ARTLOG'daki söyleşisini bu linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Küçükten Büyüğe Sıralamayı Ayarla

Küçükten Büyüğe Sıralamayı Ayarla

SANATÇININ SATILAN ESERLERİ