SEPET ₺0 

Sepetinizde hiç eser yok.

Karbon

Karbon

Deniz Yılmazlar | Karbon, 1979 yılında doğdu. 2008’de Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Fotograf ve Video Programi Lisans (2008) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Yüksek Lisans (2012) programlarindan mezun oldu. Sanatçı, İstanbul’da yaşıyor ve çalışmalarını burada surduruyor.

Sanatçı, eski fotograflar yoluyla görünen ve çarpıtılmış gerçeklik, kuralların esnetilebilir sınırları, önceden belirlenmişlikler, aile, birey olma, hafıza, unutmak ve hatırlamak… gibi konuların soru alanlarıyla ve görsel estetiğiyle uğraşıyor.

“Hatırlamak istediğim için fotoğraf çekiyorum. Unutmanın zihinde nasıl gerçekleştiğini ve bunun nasıl görünebileceğini merak ediyorum. Önceden önemsenen birinin yüzünü, bir yerin hissettirdiklerini, bir kokuyu yani kısacası bir anıyı veya anıları nasıl unuttuğumuzu, önce hangi parçaların nasıl silindiğini bilmek istiyorum. Unutulmuş olanın ya da travmanın bastırılmış yanlarını fotograflar yoluyla yüzeye çıkarmayı ve bunun olası sonuçlarının neler olabileceğini deneyimleyebilmeyi umuyorum. Kendi tarihimin bugüne etki eden detaylarını gizlemek, değiştirmek, yok saymak, ya da var etmek, bazen abartmak, geçiştirmek ya da katlanılmaz olanı yaşanabilir hale getirmek vb uğraşların sonucunda zihinde geçmiş anılarla ilişkili olarak beliren görüntülerin ve yeni fikirlerin görselleştirilmesinin mümkün olup olmadığını tartışıyorum. Eski ve buluntu fotograflardaki hikayelerle bugünde iz bırakan meseleleri birleştirip kendi kişisel tarihimi yeniden yorumlamanın mümkün olup olmadığına bakıp, yeni bir geçmiş yaratma deneyiminin sınırlarını sorgulamayı istiyorum. Bütün bu merak etmelerin ve araştırmaların olası sonuçlarını da insanlarla paylaşmayı önemsiyorum.”

Seçilmiş Sergiler

2017 Reflections | Yansimalar, Art50.net - Istanbul Kultur Üniversitesi

2016 Profiler, Karma Sergi, Art50.net - Galeri Bu | Galata – Istanbul

          Issue No:4 - Self Portrait Selection / Karma Sergi, Interfacegallery - 44A Art Gallery, İstanbul

          Alçak Basınç | Low Pressure, Kare Art Gallery, İstanbul

          Uludağ Üniversitesi Fotoğraf Günleri, Bursa

2015 Catharsis, Karma Sergi, Galeri İlayda, İstanbul

          Beni Asla Bırakma, The Art Department by Casa dell'Arte, Sanatçı Rezidansı Sergisi, Bodrum

          Mamut Art Project ’15, Maçka Küçükçiftlik Park, İstanbul

2012 İstanbul Tasarım Bienali, “Olaydan Önce” Serisi İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Müzesi

Sanatçının ARTLOG'daki söyleşisini bu linkten ziyaret edebilirsiniz.

Küçükten Büyüğe Sıralamayı Ayarla

Küçükten Büyüğe Sıralamayı Ayarla