SEPET ₺0 

Sepetinizde hiç eser yok.

Kajal

Kajal

1964 yılında İstanbul’da doğan Kajal, Sanat hayatına Istanbul konservatuarının tiyatro bölümünde başlayıp,üniversite eğitimi için İzmir’e taşındı ve İzmir Devlet tiyatrosunda sözleşmeli olarak çalıştı. İzmir 9 Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduğunda ise, illüstratör olma hayalinin peşine düşüp, San Fransisco Üniversitesi’nde ‘deneysel çizim’ dersleri aldı.

Sonrasında, asıl yoğunlaşmak istediği dijital sanat konusunda eğitim almak üzere New York’a taşındı. NewYork’ta Parsons School of Design Üniversitesi’nde dijital sanat öğrenimini tamamladıktan sonra, New York ve Seattle’da  çalışmalarına devam etti.

2007 yılında Türkiye’ye döndüğünden beri freelance designer olarak çalışıyor, sanat eserlerinin yanısıra çocuk kitapları yazmaya devam ediyor. Yayınlanan ilk çocuk öyküsü, Remzi Uzel ile birlikte yazdığı “Işık Kız İda” İstanbul’da; ikinci çocuk öyküsü “Adını Bilmeyen Çiçek” İzmir’de yayınlandı. Özel istek üzerine yazdığı öykü “Sarp Bebeğin Perileri” kişisel baskıdır.

Kajal sanatsal pratiğini şöyle tanımlıyor:

"Virginia Woolf’un söylediği gibi 'Bir kadın olarak benim ülkem yok. Bir kadın olarak bir ülkem olmasını istemiyorum. Bir kadın olarak benim ülkem tüm dünyadır.' Hiçbir yere ve her yere ait olma duygusu, yaşamımın ve çalışmalarımın temelidir. Her çalışmam benim için ayrı bir yolculuk ve bu yolculuğun varacağı noktayı düşünmeden aldığım yol halinin hazzı. İşlerimde kolaj, dijital manipülasyon, dijital illüstrasyonu birleştirip, düşsel imajlar üreterek farklı bir gerçekliği – kendi gerçekliğimi yansıtıyorum. Çalışmalarımı, tüm dünyada yaşanılan ve bitmeyen acıların içinde nefes almak olarak görüyorum. Hüzünleri ancak bu şekilde kendi içimde yeni bir enerjiye dönüştürebiliyorum. Bir bakıma iç dünyamı ‘düşlerin rengi’ ile dışavuruyorum."

Seçilmiş Sergiler:

2014 Dönem sergisi, İpekçe Alaçatı Showroom

2013 Art in Mind, 'Steam Punk', The Brick Lane Gallery, Londra

Dönem sergisi: İpekçe Alaçatı Showroom

2012 Dönem sergisi: İpekçe Alaçatı Showroom

2011 İstanbul dar gelirse, Bodrum

2010 Dreamy Acts, Soyer Kütür ve Sanat Merkezi, İzmir (kişisel sergi) 

 

Küçükten Büyüğe Sıralamayı Ayarla

Küçükten Büyüğe Sıralamayı Ayarla

SANATÇININ SATILAN ESERLERİ