SEPET ₺0 

Sepetinizde hiç eser yok.

Görkem Dikel

Görkem Dikel

1988 doğumlu Görkem Dikel,  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünü 2012’de Yalçın Karayağız atölyesinde ve fresk - serigrafi - litografi atölyelerinde tamamladı. 2009-2010 öğretim yılını Sevilla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde geçiren Dikel, 2010’da İspanyol yazar Antonio Gala’nın kurduğu Fundación Antonio Gala’nın sanatçı bursuna Türkiye’den layık görülen ilk sanatçı oldu. Aynı yıl Sevilla’da bulunan Fundación Tres Culturas’ın üç ülkeden gelen genç sanatçıların katılımıyla Endülüs’te gerçekleştirdiği Plein-Air çalıştayına katıldı. 2015’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde pedagojik formasyon sertifikası aldı. Halen  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Resim Anasanat Dalı’nda "21.YY’da Soyutlama ve Espas” adlı yüksek lisans tezi üzerinde çalışmakta ve İstanbul’daki atölyesinde sanat üretimini sürdürmektedir.

Yerel ve uluslararası birçok karma ve kişisel sergide yer alan Dikel, uluslararası basının da sıklıkla dikkatini çekiyor. Eserleri Amerika, Avustralya, İngiltere, Almanya, İtalya ve Türkiye’de özel koleksiyonlarda yer alan sanatçı Saatchi Art’ta “2014’ün En İyileri” seçkisine girdi. 

Sanatçının eserlerinin plastik alt yapısını maddenin dört halinin birbiri arasındaki geçiş süreçleri ve uzay-zaman içindeki hareketleri oluşturur. Soyutlamacı bir biçim diliyle sanatçı, espas anlayışını fiziğin günümüzde vardığı nokta üzerine kurguluyor.

Maddenin uzaydaki dönüşümünü, hareketini ve varsayılan boşluk ile girdiği etkileşimi biçim anlayışının çekirdeği haline getirirken, ona jukstapozisyonlar ve süperpozisyonlar aracılığıyla alışılmadık boyutlar ve salınımlar ekliyor.

Katılar buharlaşıyor, sıvılar donuyor, hava katılaşıyor, arkada olan önde gözüküyor ve gerçekliği oluşturan atomlar bir perde gibi yırtılıyor. ‘%100 Kurgusal Boşluklar’ serisinde, evrenin kaçınılmaz ve akıl-sır ermez olguları, bireyin hayatına çat kapı girerek bir yabancılaşma hissi yaratıyor.

Bilim-kurgu, polisiye, ikonoloji ve masallar ve kişisel anılardan beslenen sanatçı kimi zaman boyanın her malzemeyi temsil edebilmesinden faydalanırken, kimi zaman da boyanın sadece kendisini temsil etmesini tercih ederek kolajı andıran resimlerle karşımıza çıkıyor.

Seçilmiş Sergiler

2017 Karma Sergi: Üç Günlük Dünya, Tekke Yokuşu no.3 - İstanbul

          Sanat Fuarı: Art Sevilla, Arquemi Estudio y Galeria de Arquitectura - İspanya

          La Noche en Blanco, Arquemi Estudio y Galeria de Arquitectura - İspanya

          Sanat Fuarı: Parallax Art Fair, London, UK

          Karma Sergi: Nilüfer Çalıştayı Sergisi, Nazım Hikmet Kültür Evi, Bursa, Turkey

2016 Karma Sergi: Tutti Frutti, Teşvikiye Sanat Galerisi - İstanbul

          Karma Sergi: Sıcak, Çok Sıcak, Teşvikiye Sanat Galerisi - İstanbul

2015 Karma Sergi: Görgü Tanıkları, Rem Art Space - İstanbul

          Sanat Fuarı: Contemporary Istanbul, Berlin Istanbul Quartier - İstanbul

          Karma Sergi: Açık Depo, Mixer Karaköy - Istanbul

          Karma Sergi: Bahçe II, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi

          Sanat Fuarı: Bahce I, Artist Istanbul - İstanbul

2014 Duo Sergi: Şiirsel Geometri (Emre Doğrusöz ile), Anna Laudel Gallery - İstanbul

          Karma Sergi: Açık Depo, Mixer - İstanbul

2013 Solo Sergi: Empatia, Galeria de Arte Aula, Sevilla - İspanya

2012 Solo Sergi: Senden Daha Büyük, Soda - İstanbul

2011 Karma Sergi: Kendiliğinden, Hotel Palazzo Donizetti – İstanbul

Sanatçının ARTLOG'daki söyleşisini bu linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Küçükten Büyüğe Sıralamayı Ayarla

Küçükten Büyüğe Sıralamayı Ayarla

SANATÇININ SATILAN ESERLERİ