SEPET ₺0 

Sepetinizde hiç eser yok.

Genco Gülan

Genco Gülan

1969'da İstanbul'da doğan Genco Gülan resim, heykel, performans ve yeni medya gibi kavramsal çağdaş sanat yapıtlarının tümünü ‘fikir sanatı’ olarak tarif eden bir sanatçı ve teorisyendir. Sanat eleştirmeni Marcus Graf, Genco Gülan'ın sanatsal pratiğini şu şekilde açıklar:

"Çok yönlü Gülan’ın sanatsal temeli farklı kavram, biçim, mecra ve yönelimlerin toplamının yoğrulmasından oluşmakta. Bu noktada yeni medya ve elektronik sanat farklı bir sanatsal iz oluşturmasında önemli rol oynuyor. Çoğunlukla ürettiği disiplinler ve medyalar arası, karşılıklı etkileşimli yapıtlar, heterojen ve çoğulcu bir estetik ile bizlerin parçalanmış gerçekliğimizi araştırır. Gülan, hiçbir döneminde baskın bir stil ya da mecra kullanmaz; resim, heykel, yerleştirme, video, dijital ve İnternet sanatı yapıtlarını beraberce üretir. Sanatın temeliyle uğraşır; yeni ara yüzler ve etkileşimleri araştırmayı, klasik galeri mekanı, sanatçıları ve ilişkilerine tercih eder."

İlk ödülünü 1993’te BP’den alan Gülan, 2000 yılında New School, 2005 EMAF, 2011 Sovereign Avrupa Sanat Ödülleri, 2015 Ege Art ödüllerine layık görülmüştür. Yapıtları Centre Pompidou, ZKM, Pera, MAM Rio de Janeiro ve La Triennale Milano gibi önemli müzelerde sergilenmiştir. Gülan Steirishes Herbst, Ars Electronica, Mediaterra, prog-me, Accente, Balkan Art, Gezici Tahran ve Bonn Bienali gibi festivallere katılmıştır. Performansları İstanbul Tiyatro, Xchange PAP Tel Aviv, Wunderbar New Castle, Fringe New York, Moving Silence Atina ve Accente Duisbug gibi önemli festivallerde sergilenmiştir. Sanatçı Yale, SVA, Bilgi, New York Institute of Technology, Incheon ve Köln Üniversitelerinde konferanslar vermiştir. Yapıtları Rhizome.org at the New Museum, İstanbul Modern, Museum Oswald, Davis Museum, Elgiz, Baksı ve Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi daimi koleksiyonlarına girmiştir. Eserleri City University, U.C. Santa Barbara ve Teksas Rice Üniversitelerinde derslerde okutulmuştur.

Web Bienali’nin kurucusu olan Genco Gülan, Balkan Bienali’nin danışma kurulunda, ISEA Singapur Uluslararası program komitesinde yer almıştır.

Seçilmiş sergiler:

2018 Geleceğe Çağrı, kişisel sergi, BMKM - İstanbul

2018 Uçan Resimler, kişisel sergi, Antonina Sanat Galerisi - İstanbul

2018 Picasso’dan Sonra, kişisel sergi, İzmir Resim Heykel Müzesi Kültür Park Sanat Galerisi

2018 Epifani, karma sergi, Küratör: Ali Şimşek, Galeri Mod - İstanbul

2017 Antik Gelecek, kişisel sergi, Kadir Has Üniversitesi Sanat Galerisi - İstanbul

2017 10 Büyük Günah, kişisel sergi, Art Galerim Bebek - İstanbul

2017 Imago Mundi - Mediterranean Routes, Biennale Arcipelago Mediterraneo - İtalya

2016 Antik Plastik, kişisel sergi, ENKA, Dr. Clinton Vickers Sanat Galerisi - İstanbul

2016 Suncheon Enviormental Art Festival, Suncheon - Güney Kore

2015 Okul, kişisel sergi, Doğan Koleji - İstanbul

2015 Newist, Open Space Istanbul

2014 Stars: Sguardi sonori, Museo Pietro Canonica, Roma - İtalya

2013 Kendi Portresi?, kişisel sergi, Lucca, Bebek - İstanbul

Sanatçının ARTLOG'daki söyleşisini bu linkten ziyaret edebilirsiniz.

Küçükten Büyüğe Sıralamayı Ayarla

Küçükten Büyüğe Sıralamayı Ayarla

SANATÇININ SATILAN ESERLERİ