SEPET ₺0 

Sepetinizde hiç eser yok.

Filiz Piyale

Filiz Piyale

1982’de İstanbul’da doğan Filiz Piyale, İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji ve Lasalle Academy’de Grafik Tasarım eğitimi aldı. 2015’te Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nden, 2017’de Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar ve Resim Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans programından mezun oldu. 2016 yılında Altonale Festivali kapsamında Frise Galeri tarafından workshop ve sergi etkinliğine katılmak üzere Almanya-Hamburg’a davet edildi. Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Anabilim Dalı Doktora (Sanatta Yeterlik) programında öğrenimini sürdüren ve araştırma görevlisi olarak çalışan Piyale’nin yapıtları birçok karma sergi ve yarışma sergisinde yer aldı.

Filiz Piyale’nin sanatındaki dağ, kayalık ve durgun su betimlemeleri, sessizlik ve yalnızlık kavramlarını yansıtan birer araç niteliği taşır. Kompozisyonlarına iki boyutlu, görkemli, dingin doğa manzaraları ve içlerine yerleştirdiği üç boyutlu, küçük ölçekli, çoğunlukla insan yapımı tekil öğeler arasındaki gerilim egemendir. Sanatçı, bu gerilim üzerinden bireyin yalnızlığına işaret eder.

"İnsanlığın ebedi yalnızlığıyla yüzleşmesinin ancak kendi benliğini duyumsayabileceği yerde mümkün olduğuna inanıyorum; doğanın sonsuz gücünün gölgesinde. Çünkü ancak onun derin sessizliğinde kendi iç sesimizi duyabiliriz. Hissettiğimiz farkındalık ve yabancılaşmanın karşıtlığı gizli bir çatışma yaratır. O çatışmanın sonuna, o tepenin ardına, o köprünün karşı tarafına kadar gidebilirsek, dinginliğe ulaşırız."

Seçilmiş Sergiler ve Ödüller

2017 İki Kuşak Bir Arada, Türkan Saylan Kültür Merkezi - İstanbul

2016 GizArt Gallery, Karma Sergi - İstanbul

          Mixer - İstanbul

          Frise Gallery, Hamburg - Almanya

2015 M’art Galeri, Grup Sergisi - İstanbul

          PostHocII, Mine Sanat Galerisi - İstanbul

          EgeArt Genç Sanat Yarışması Sergileme Ödülü, İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi

          DYO Sanat Yarışması, Sergileme Ödülü

          Genç Etki, KAV Sanat Galerisi - Ankara

2014 UPSD Genç Etkinlik, Sergileme Ödülü

          Mamut Art Project - İstanbul

          Peker Sanat Ödülleri - Ankara

2013 Küçük İşler II, KAV Sanat Galerisi - Ankara

          EgeArt Genç Sanat Yarışması Sergileme Ödülü, İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Küçükten Büyüğe Sıralamayı Ayarla

Küçükten Büyüğe Sıralamayı Ayarla

SANATÇININ SATILAN ESERLERİ